Пластмасата е важен материал в икономиката и ежедневието ни. Въпреки това тя има сериозен негативен ефект върху заобикалящата ни среда и нашето здраве. Близо 26 милиона тона пластмасови отпадъци се генерират в Европа всяка година. Около 80% от отпадъка в океаните е пластмаса. Поради тези причини Европейският съюз взема все по-сериозни мерки за намаляване на употребата на пластмаса и Директива 94/62/ЕО е факт. Вече бяхме свидетели на ограничаването на употребата на найлоновите пазарски торбички, ставайки платени, и спирането от продажба на пластмасовите сламки и бъркалки. Употребата на пластмасови чашки за еднократна употреба също драстично намаля, благодарение на тази директива. Съвсем наскоро се взе решение пластмасовите кутии, в които купуваме топла храна или салати от супермаркетите да се заплащат, подобно на торбичките.
Последното изменение на директивата съдържа актуализирани мерки за
- предотвратяване на образуването на отпадъци от опаковки;
- насърчаване на повторната употреба, рециклирането и други форми на оползотворяване на отпадъците от опаковки, вместо окончателното им обезвреждане.
Една от поставените цели в директивата е до края на 2025-та година да могат да се рециклират най-малко 65% от теглото на всички отпадъци от опаковки – пластмаса, дърво, черни метали, алуминий, стъкло, хартия и картон.
Държавите от ЕС трябва да гарантират, че опаковките, пуснати на пазара, отговарят на основните изисквания, посочени в приложение II към директивата:
- ограничаване на теглото и обема на опаковките до минимално адекватно количество, за да се постигне необходимото ниво на безопасност, хигиена и приемливост за пакетирания продукт и за потребителите;
- намаляване до минимум на съдържанието на опасни вещества и материали в опаковъчния материал и неговите компоненти;
- проектиране на опаковки за многократна употреба или с възможност за възстановяване, което може да включва проектиране за рециклиране на материали или органични продукти, както и проектиране за оползотворяване на енергия.
Изменената директива изяснява и разликата между възстановимите опаковки под формата на компост и биоразградимите отпадъци от опаковки и уточнява, че оксоразградимите пластмасови опаковки (пластмасови опаковки с добавки, причиняващи разпадането им на микроскопични частици и допринасящи за наличието на микропластмаси в околната среда) не се считат за биоразградими опаковки.
Така наречените пълнители, отговарят напълно на поставените в директивата цели:
- за производството им се използва между 56% и 85% по-малко пластмаса;
- пластмасата, от която са направени е рециклируема;
- лесно може да се пресипе течността от пълнителя в удобна опаковка за многократна употреба.
Купувайки продукт, опакован в пълнител, Вие спомагате за намаляването на пластмасовите отпадъци от опаковки близо два пъти. В замяна получавате същия продукт със същото качество на по-ниска цена. Какво по-хубаво от това?
В магазин Чистилище ще намерите пълнители за душ гелове, течни сапуни, универсални почистващи препарати, препарати за пране, препарати за съдове, натурален конец за зъби.
Нека заедно да помогнем за подобряването на средата, в която живеем ние и нашите деца!