Пачули е вид цъфтящо растение от семейство устоцветни. Расте като храстовидна многогодишна трева, с изправени стъбла, достигащи до 75 сантиметра височина и има малки, бледи, розово-бели цветя. Произхожда от островния регион на Югоизточна Азия, включително Шри Ланка, Индонезия, Малайския полуостров, Нова Гвинея и Филипините. Среща се и в много части на Североизточна Индия. Известен с ароматното си етерично масло, той има много търговски приложения и сега се отглежда широко в тропически климат по целия свят, особено в Азия, Мадагаскар, Южна Америка и Карибите. В момента Индонезия произвежда над 90% от световния обем на масло от пачули (~1600 метрични тона).
Преведено от тамилски език Пачули означава “зелени листа”.
Пачулито расте добре в топъл до тропически климат. Вирее при горещо и влажно време, но не и при продължителни периоди на пряка слънчева светлина. Ако растението изсъхне поради липса на вода, то има тенденция да се възстановява бързо след дъжд или поливане. Цветята, произвеждащи семена, са много ароматни и цъфтят през късната есен. Малките семена могат да бъдат събрани за засаждане, но те са много деликатни и лесно се смачкват.
Екстракцията на етерично масло от пачули се извършва чрез парна дестилация на изсушени листа и клонки, което изисква разкъсване на клетъчните му стени чрез изгаряне на пара, лека ферментация или сушене. Основният химичен компонент на маслото от пачули е пачулол, сесквитерпенов алкохол. Листата и клонките могат да се берат няколко пъти в годината. Някои източници казват, че най-висококачественото масло се произвежда от прясна, споделена изсушена биомаса, дестилирана близо до мястото, където са добити, а други казват, че варенето на изсушените листа и ферментирането им за определен период от време е най-доброто.
Тежкият, силен, дървесен и землист аромат на пачули се използва от векове в парфюмите, а напоследък в тамян, репеленти за насекоми, тютюн за дъвчене и много алтернативни лекарства.