Описание
Бергамота е ароматен цитрусов плод с големина колкото портокал и жълто-зелен цвят. На вкус е по-малко кисел от лимона, но по-горчив от грейпфрута. Расте на ниски дървета основно в района на Калабрия, но също така и в Аржентина, Бразилия, Алжир, Мароко, Тунис, Турция и югоизточна Азия. Дървото цъфти през зимата. Бергамота е символ на града Реджо Калабрия в Италия, а областта е основен производител, покриващ цели 90% от световното производство.
Плодът е кисел, а неговата обвивка е особено ароматна. Бергамота не е толкова полулярен като храна, колкото като източник на масло, извличано от кората му. Това масло често се използва в парфюмите. Есенцията от бергамот се използва в ароматерапията и в сладкарството, както и като добавка в някои чайове. Първият в света одеколон, създаден от италианския парфюмерист Джовани Мария Фарина в началото на 18 век в Кьолн, Германия, се състои от есенции от бергамот и лимон.
Употреба
Маслото от бергамот, както и от други цитрусови плодове, съдържа химикала бергаптен, който предизвиква фототоксичен ефект (зачервяване) при излагане на ултравиолетова светлина. След 1995г се избягва употребата му в козметични продукти.
Киселината, обаче, която се съдържа в цитрусовите плодове като цяло е редуциращ агент и помага в борбата с вирусите. Тя действа и като хелатиращ агент, свързващ металите, като ги прави разтворими. Използва се за отстраняване и предотвратяване на натрупването на варовик от различни повърхности. Цитрусовата киселина е активната съставка в някои разтвори за почистване на баня и кухня. В промишлеността цитрусовата киселина се използва за разтваряне на ръжда от стомана и за пасивиране на неръждаеми стомани. Сокът от бергамот има и избелващо действие, но не бива да се използва при цветни дрехи. Чудесен е за почистване на дървени дъски за рязане, особено в комбинация със сода за хляб. Цитрусовата киселина се използва като алтрнатива на оцета в кулинарията. Цитрусовата киселина е отличен флюс за спояване, но трябва да се отстрани след запояването, особено при фини проводници, тъй като е леко корозивен.